Lukšių Vinco Grybo gimnazija

Gimnazijos emblemaA. Tatarės g. 37, Lukšiai, Šakių rajono savivaldybė
Tel.: 8-345-44285
Pašto kodas: 71180
luksiugimnazija@yahoo.com
http://facebook.com/vgrybo

Lapkričio 9–13 d. „Vilnius-Lithuania iGEM“ studentų komanda, kuriai priklauso mūsų gimnazijos buvusi mokinė Auksė Gaižauskaitė, dalyvavo tarptautiniame, prestižiniame sintetinės biologijos „iGEM“ konkurse Bostone (JAV) ir savo pasiekimais perrašė Lietuvos gyvybės mokslų istoriją. Studentai iškovojo konkurse pirmąją vietą - Didįjį prizą - aplenkdami daugiau nei 300 stipriausių universitetų komandų pasaulyje. Negana to, Didžiojo prizo bei Aukso medalio apdovanojimus papildė ir nominacijos net aštuoniose papildomų prizų, iš kurių Lietuvos komanda laimėjo tris, kategorijose.

Vos per dešimt mėnesių studentų komanda sukūrė lanksčią skirtingų plazmidžių grupių kopijų skaičiaus valdymo sistemą, pavadintą „SynORI“. Plazmidės yra apskritos formos DNR struktūros, kuriomis į mikroorganizmus pernešama reikalinga genetinė informacija ir tokiu būdu keičiamos ląstelių funkcijos, todėl plazmidės itin plačiai naudojamos biotechnologijose ir kitose gyvybės mokslų srityse.

Toks komandos pasiekimas, pasak Auksės, yra ne tik milžiniškas pačių studentų užsispyrimo ir nelengvo darbo įvertinimas, bet ir Lietuvos kaip stiprios gyvybės mokslų srityje šalies pripažinimas. „Mes, mažos šalies atstovai, laimėjome konkursą ir aplenkėme garsiausių pasaulio universitetų, tokių kaip Harvardas, MIT, Oksfordas, komandas. Tas džiaugsmas, kurį jautėme paskelbus konkurso nugalėtojus, buvo ypač didelis. Patys nedrįsome tikėtis tokių didelių pasiekimų, nors ir dirbome visa širdimi atsidavę projektui. Tačiau pamatę, jog mūsų idėjos buvo pripažintos pasaulyje, negalėjome nešokinėti iš laimės!“ – teigė pagrindinei komandos daliai, laboratorijos grupei, priklausiusi Auksė.

Auksė šiais metais Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre baigė Genetikos bakalauro studijas, o šiuo metu studijuoja Molekulinės biologijos magistrą. Prieš 10 mėnesių ji nusprendė prisijungti prie naujai renkamos komandos ir atstovauti Lietuvai sintetinės biologijos konkurse.

„Pasibaigus konkursui ilsėtis nežadame – visų pirma, po truputį grįžtame į mokslų ritmą, kadangi darbas su projektu užėmė beveik visą turimą paros laiką. Be to, jau pradėjote atrankas į naują 2018 metų komandą, todėl nemažai darbų bus ir čia. Tolimesni planai su projektu paaiškės kiek vėliau, kai visa komanda bent šiek tiek atsikvėps. Galbūt vieną dieną ateis laikas ir pirmajam Lietuvoje sintetinės biologijos startuoliui“, – pasakojo Auksė.

(Plačiau su mūsų šalies iGEM komanda galite susipažinti jų Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/VilniusiGEM/ 

Šių metų komandos projektas, laimėjęs konkursą, detaliai aprašytas internetiniame puslapyje: http://2017.igem.org/Team:Vilnius-Lithuania )

O mūsų gimnazijos bendruomenė didžiuojasi savo buvusia mokine. Auksinė ta mūsų Auksė!

                                                                                      Gimnazijos informacija

2017-12-03 Šiauliuose  įvyko Lietuvos rytų kovos menų   MMA čempionatas. Robertas Gruodis tapo  Lietuvos MMA  iki  84 kg   čempionu, laimėta pirmoji vieta džiugina gimnaziją.

Sveikiname mūsų šaunųjį Robertą ir jo trenerį Vytautą Smirnovą.

                                    Gimnazijos informacija

Per šių mokslo metų rudens atostogas, atstovaudama organizaciją ,,Mokymosi idėjos", kartu su dar dviem lietuviais turėjau galimybę savaitei išvykti į Ankarą, Turkijos sostinę, kurioje vyko Erasmus+ projektas „Youth involvement in flight and migration”. Šis projektas visus dalyvius, atvykusius iš septynių skirtingų šalių, supažindino su viena iš pagrindinių pasaulio problemų globalizacijos eroje - migracija. Visi dalinomės savo šalių patirtimis emigracijos, imigracijos srityse, taip pat sužinojome  karo pabėgėlių ir prieglobsčio prašančių žmonių sunkumus.

Projekto dalyvių laukė daug skirtingų užduočių, kurioms atlikti  organizatoriai taikė skirtingus kūrybinius metodus, tokius kaip atvejo analizė, fenomenologija, multikultūralizmo sąvokos nagrinėjimas. Laisvo laiko taip pat turėjome pakankamai. Po sunkių darbų galėjome laisvai pramogauti mieste ir  visi artimiau pabendrauti. Kartu su mus aplankiusiais pabėgėliais turėjome galimybę nukeliauti už Ankaros ir daugiau sužinoti apie Turkijos kultūrą ir užmegzti ryšį su atvykusiais svečiais bei  karo pabėgėliais. Pirmiausia aplankėme Anatolijos Civilizacijų muziejų, vėliau, vėjyje skambant gatvės muzikantų atliekamoms dainoms, gėrėjomės vaizdais nuo Ankaros pilies bokšto. Istorinių žinių taip pat buvo galima pasisemti įspūdingame  Atatiurko mauzoliejuje. Žinoma, visi galėjome mėgautis gausia turkiška virtuve. Juk jeigu buvai Turkijoje ir neragavai tikro, tradicinio turkiško kebabo - vadinasi, nebuvai Turkijoje.

Man tai buvo puiki patirtis ir galimybė ne tik gilinti anglų kalbos žinias bei nagrinėti migracijos problemas, tačiau ir bendrauti, užmegzti ryšį su dalyviais iš kitų šalių. Ten praleidau nuostabiai  laiką ir patyriau daug gerų emocijų keliančių nuotykių.

Modesta Gaižauskaitė, 4bg kl.

Lapkričio mėnesį švenčiama Verslininko diena ir kasmet Šakių „Žiburio“ gimnazija mini šią dieną kviesdama  į renginį rajono mokyklas. Mielai priėmėme šį pasiūlymą ir lydimi mokytojos Algimantos Kazlauskienės išvykome. Mūsų gimnazijos komandą sudarė antrokės  gimnazistės  Inga Narbutaitė, Gustė Kavaliauskaitė, Laura Staugaitytė,  Ugnė Skipariūtė ir būrelis sirgalių iš 1g. Labai patiko, kad mokyklos   nesivaržė tarpusavyje konkurse ar protmūšyje - susibūrėme į  penkias komandas iš skirtingų mokyklų ir ėmėme spręsti tikrų  verslininkų problemas. Komandų laukė du užduoties etapai: verslo idėjos sukūrimas, pristatymas ir jos įgyvendinimas, rinkodaros plano parengimas bei reklamos sukūrimas.  Abu etapus komandos neliko vienos - kartu su mokiniais  idėjų dienoje „Verslas jau mokyklos suole“   dalyvavo ir patarinėjo tikri verslininkai.

Visos idėjų dieną vertinimo komisija,  sirgaliai,  dalyvaujantys mokytojai ir  šeimininkai gimnazistai stebėjo komandų pristatymus ir turėjo galimybę į labiausiai patikusią idėją  „investuoti“ simbolinius renginio pinigus „lekomas“ (jas išleido „Žiburyje“ veikianti mokinių mokomoji bendrovė „LeKoma“).   Kad jauniesiems „verslininkams“ pakaktų energijos, pasirūpino  rėmėjas - individuali Birutės Drevininkaitienės įmonė „Rugelis“, visus dalyvius vaišinusi šakočiais ir arbata. Komandos  sprendė ekologijos, aplinkosaugos, patalpų nuomos, jaunimo laisvalaikio užimtumo  problemas,  siūlė auklių paslaugas,  tačiau laimėjo  komanda „Idėjų maniakai“, kūrusi suvalkietišką siuvyklą-parduotuvę „Šlebutė“. Jos nariai, tarp kurių buvo mūsų Laura,  apdovanoti kvietimais nemokamai apsilankyti baseine. Jau esame pakviesti dalyvauti panašiame kitų metų renginyje ir tikrai ten vyksime.

Miglė ir Rugilė, 1ag