Joanos Ulinauskaitės – Mureikienės ,,Likimo išbandymai“ – pamoka aštuntokams

Published by saulius on

Balandžio 20 dieną  Lukšių Vinco Grybo gimnazijoje vyko lietuvių literatūros ir istorijos pamokos – Joanos Ulinauskaitės – Mureikienės  atsiminimų knygos ,,Likimo išbandymai“  pristatymas. Pamokas vedė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė S. Burkšaitienė net trijų mokyklų aštuntokams – savosios gimnazijos, Gelgaudiškio pagrindinės  ir Lekėčių mokyklos –daugiafunkcio centro mokiniams. Pamokos svečiai – memuarų autorė, Lietuvos pasipriešinimo  okupaciniam režimui dalyvė, buvusi partizanų ryšininkė, politinės kalinė, gydytoja ir rašytoja J. Ulinauskaitė – Mureikienė, apdovanota Vyčio Kryžiaus ordinu, ir „Likimo išbandymai“ sudarytojas filosofas profesorius Juozas Mureika.  

Mokytoja S. Burkšaitienė pristatydama ,,Likimo išbandymus“ akcentavo, jog tai knyga apie žmogaus orumo išsaugojimą nežmoniškomis sąlygomis, apie nesuvaidintą meilę tėvynei, apie tikrąsias vertybes, kurias sugeba išsaugoti žmogus, iškentęs sovietinių lagerių pragarą.

Aštuntokai jau buvo perskaitę kūrinio ištraukas, todėl noriai dalijosi savo įspūdžiais: stebėjosi, kokia autorė valinga ir stipri, kaip ištvėrė fizinį ir psichologinį  smurtą, iškentė Sibiro šaltį ir karcerio baisumus. Aštuntokė Justė prisipažino, jog tai įdomiausias kūrinys iš visų šiais metais skaitytų. Lekėtiškiai pasidomėjo, kaip atsirado ši knyga.

J. Ulinauskaitė – Mureikienė papasakojo, kad pirmiausia sumaniusi atsiminimus surinkti kompiuteriu, padauginti, įrišti ir padovanoti sūnui, dukrai bei anūkams. Tačiau parašytą gyvenimo istoriją perskaitę vyras ir dukra paragino išleisti knygą. Parodę rankraštį šeimos bičiuliui, Lietuvos edukologijos universiteto rektoriui akademikui Algirdui Gaižučiui, išgirdome raginimą išleisti knygą. ,, Dabar jau ir trečia atsiminimų knygos laida išpirkta. Ketvirtasis knygos leidimas – rusų kalba,- apie knygos populiarumą kalbėjo  filosofas profesorius Juozas Mureika ir pridūrė: – „Likimo išbandymų“ ištrauka įtraukta į 2014 metų Pagrindinio ugdymo programos Lietuvių kalbos ir literatūros 7-8 klasių kurso privalomų perskaityti tekstų sąrašą.“

 Pamokos metu daug dėmesio buvo skirta ištraukų iš  memuarų knygos skaitymui: kaip grįžtančią iš darbo užklupo pūga ir tik jautis Burlakas rado kelią į lagerį, apie aštuonioliktojo gimtadienio dovaną – dvi duonos riekeles širdutės formos, apie sunkų darbą ir troškimą skaityti knygas, apie susitikimą Taišeto lageryje su Stefanija Ladigiene, gelbėjusia žydus Antrojo pasaulinio karo metais(žiūrėjo mokiniai  ištrauką iš filmo ,,Pasaulio teisuoliai“). Mokiniai galėjo pamatyti autentiškas nuotraukas  iš lagerio.

Aštuntokams ,,Likimo išbandymai“ autorė pasakojo apie politinių kalinių sukilimą Norilske, kaip nelengva buvo grįžus į Lietuvą po 10 metų tremties: saugumas liepęs per 48 valandas išvykti iš Kauno, kadangi nesutiko bendradarbiauti su saugumu. Joana Ulčinauskaitė mokėsi ir dirbo – tapo gydytoja, augino vaikus. „Aš nuo mažumės svajojau tapti medike – padėti žmonėms, gydyti juos. Ir tremtyje galvodavau: jeigu išgyvensiu, jeigu grįšiu į Lietuvą, darysiu viską, kad tapčiau gydytoja“ ,- pasakojo autorė, o  paklausta, ką norėtų pakeisti savo gyvenime, atsakė: ,,Nieko. Priėmiau iš gyvenimo visas likimo dovanas.“ 

O kokias dvasingumo dovanas gavo aštuntokai ir visi  pamokos dalyviai? Atsakymas – autorės žodžiuose: ,,Nelaisvė išmokė gerbti laisvę, atpažinti ir įvertinti gerus ir blogus žmones; nepalūžti net esant neįmanomoms gyvenimo sąlygoms. Nelaisvė išmokė išsaugoti orumą, žmoniškumą, Tėvynės ilgesį ir net kovoti už laisvę.“ Pamokos pabaigoje mokiniai atsidėkojo autorei gėlėmis ir rašė laišką, kuriame – mintys apie ,,Likimo išbandymus“ ir klausimai.

Visų trijų mokyklų aštuntokai  nuoširdžiai dėkoja  mokytojai S. Burkšaitienei už  šaunią pamoką.

                                                  Gimnazijos informacija

Categories: Naujienos